اصول تغذیه گوسفند پرواری


تغذیه گوسفند پرواری:

گوسفند پرواری برای زنده ماندن به مقداری غذا نیاز دارد که به آن جیره نگهداری می گویند. همچنین به میزان غذایی که دام برای تولید گوشت مصرف می نماید، جیره تولید می گویند. لذا نیاز غذایی دام پرواری، جمع جیره نگهداری و جیره تولیدی می باشد. مواد خوراکی مورد استفاده تغذیه گوسفند، علوفه های سبز، ریشه و غده محصولات، مازاد محصولات کشاورزی و مازاد کارخانجات صنایع تبدیلی کشاورزی می باشند. علوفه های سبز دارای حجم زیاد، فیبر فراوان و انرژی کمی هستند و برای تغذیه گوسفند پرواری به تنهایی قابل استفاده نمی باشند، بنابراین از مواد دیگری که دارای انرژی زیاد، حجم و فیبر کم هستند و به آن مواد کنسانتره گفته می شود، بایستی به عنوان مکمل غذایی در جیره غذایی گوسفند پرواری استفاده گردد.

اصول تهیه جیره غذایی متعادل برای گوسفند پرواری:

برای تهیه یک جیره متعادل باید از میزان احتیاجات گوسفند به مقدار ماده خشک، انرژی، پروتئین و مواد مغذی اطلاع داشت. جیره غذایی، ضمن خوش خوراکی، قابل هضم بودن و مقوی بودن بایستی از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه باشد و چون گوسفند یک نشخوار کننده است، وجود مقدار کافی مواد خشبی در جیره ضروری است.

برای هر راس با توجه به سن و وزن دام، مقدار خوراک مصرفی در هر روز 1300 تا 1600 گرم است. نسبت ترکیب کنسانتره و علوفه در اوایل پرواربندی (1 تا 2 ماه اول) 780 گرم و 520 گرم بوده، بطوریکه کنسانتره و یونجه را کاملا با هم مخلوط کرده و در سه نوبت صبح، ظهر و عصر در اختیار بره ها قرار داده می شود. در ماه سوم پرواربندی، مقدار خوراک مصرفی 1600 گرم می شود بطوریکه برای هر بره 1300 گرم کنسانتره و 300 گرم یونجه به صورت مخلوط در 3 وعده داده می شود. به منظور عادت کردن بره ها و جلوگیری از مشکلات گوارشی ناشی از خوراک مصرفی، تغییر جیره بایستی به تدریج و طی 1 هفته تا 10 روز انجام شود.

بهترین زمان پایان دوره پرواربندی گوسفند:

گوسفندان در ابتدای دوره پرواربندی که هنوز به خوراک نیفتاده اند و به استفاده از مواد غذایی پرانرژی دانه ای عادت نکرده اند، قدرت تبدیل کمتری دارند و هر روز وزنشان بیشتر از 100 الی 150 گرم اضافه نمی شود، اما در طول ماههای دوم و سوم پرواربندی، روزانه بین 200 تا 300 گرم، بسته به شرایط پرواربندی و نوع تغذیه چاق می شوند. اما در ماه چهارم یعنی وقتی که اکثر گوسفندان چاق شده اند و به حداکثر وزن خود نزدیک شده اند، افزایش وزن روزانه شان کم شده و به 150 تا 200 گرم در روز می رسد. بنابراین کم شدن افزایش وزن در انتهای پرواربندی مقرون به صرفه نمی باشد و در این زمان باید عملیات پرواربندی قطع شده و گوسفندان روانه بازار شوند. باید به یاد داشته باشیم که در هر دوره ای از پرواربندی وقتی که افزایش وزن کمتر شد، چربیها در بدن دام ذخیره می شود و این حالت، پایان پرواربندی به حساب می آید. مدت پرواربندی در کشور بسته به سن و نژاد گوسفند بین 80 تا 120 روز مشخص شده است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.