راه های افزایش تولید شیر گاو هلشتاینراه های متعددی در زمینه افزایش شیر گاو وجود دارد که در بحث افزایش شیردهی تاثیر گذار بوده در ادامه به شرح هر یک از آن ها می پردازیم : 


– تغذیه گاو

گاو حیوانی با یک شکمبه دارای میلیارد ها میکروارگانیسم می باشد که با تغییر جیره غذایی یا افزایش جیره غذایی ، مقدار این شکمبه تحت تاثیر قرار می گیرد و این موضوع زیان بار خواهد بود . پس برایتغذیه گاو های شیرده در دوران خشکسالی می توان در کنار مواد غذایی از کنسانتره برای جبران کمبود جیره استفاده نمود اما تغذیه ناگهانی گاو های شیرده نیز خود ضرراتی را به همراه دارد
در این باب در زمینه بررسی گاوهای تازه زا می توان مدت زمان افزایش شیر را تا 4 ماه بعد از زایمان مطرح نمود بعد از گذشت 4 ماه رسیدگی به برنامه غذایی مناسب برای جلوگیری از بیماری در بحث افزایش شیر بسیار از اهمیت برخوردار می باشد . پس توجه به مقدار مصرفی جیره غذایی به همراه کنسانتره که یک مواد ویتامینه و معدنی در بحث جبران کمبود مواد غذایی به گاو شیردهداده می شود بسیار از اهمیت برخوردار است . که در این زمینه رعایت 3 نکته زیر در بحث دسته بندی گاو های تازه زا و پر تولید بسیار از اهمیت برخوردار است :
1- افزایش مصرف روزانه بین 4 تا 9 کیلوگرم کنسانتره گاو شیری بعد از گذشت 4 ماه از زایمان
2- استفاده از جایگاه مناسب با تهویه کافی نیز در این زمینه بسیار موثر می باشد
3- خوراندن مقدار 3 تا 12 کیلوگرم نیاسین برای کاهش جسم کتونی خون گاو
البته در کنار کنسانتره مصرف مواد غذایی دیگر نیز در این زمینه میسر می باشد . البته در بحث مصرف کنسانتره نیز باید توجه داشته باشید که تنها کمیت مهم نبوده و بلکه کیفیت در این زمینه نیز بسیار تاثیر گذار می باشد .


– افزایش دفعات خوراک دهی گاو


با دادن مقدار جیره غذایی بالا به گاو ذخیره چربی در شکمبه افزایش می یابد که خود سبب کاهش بحث شیردهی گاو می گردد و این موضوع سبب شده تا بحث افزایش دفعات خوراک دهی گاو مطرح گردد . با دادن تعداد وعده بالای غذایی مسلما بحث تعداد وعده های خوراک دهی بیشتر شده و در نتیجه بحث چربی شکمبه صورت نمی پذیرد و در نهایت میزان افزایش شیر را به همراه خواهید داشت.

 – انتخاب نژاد  مناسب

انواع نژاد گاو در جهان داریم که به دو دسته گوشتی و شیری تقسیم می‌شوند بنابراین برای تولید شیر از گاو بهتر است اقدام به خرید گاوهای شیری و پرورش آن کنید.علاوه بر نژاد مناسب  مدیریت تغذیه در اصول پرورش گاو و همچنین مراقبت لازم از گاو شیری کاملا الزامی است.

  1. واکیسناسیون دام به موقع انجام شود تا سیستم بدنی گاو در برابر بیماری مقاوم باشد.
  2. اطلاعات کافی در مورد انواع بیماری های شایع گاو چون تب شیر، کتوز، اسیدوز داشته باشید تا در صورت بیمار شدن سریعا آنها را درمان کنید.
  3. مدیریت تغذیه گاو چون نوع علوفه و کنسانتره، مکملها ،عملا هم کمیت هم کیفیت تاثیر زیادی در افزایش شیر گاو دارد.
  4. قطعا انتخاب نژاد گاو شیری برای تولید شیر بیشتر موثر است.

گاوهای تازه زا و پر تولید اهمیت بالایی دارند

تا چهار ماه پس از زایمان گاو افزایش تولید شیر وجود دارد از این رو خیلی مهم است که گاوهای تازه زا و پر تولید را با دقت بررسی کنید و به آنها جیره غذایی خوبی بدهید تا بتوانید بیشترین بهره وری را از آنها داشته باشید. رسیدگی به جیره غذایی این دسته از گاوها می‌تواند آنها را در برابر انواع بیماری های متابولیکی چون تب شیر، کتوز، اسیدوز، جابجایی شیردان و کبد چرب سالم نگه دارد.

  1. مصرف روزانه کنسانتره بین 4.5 تا 9 کیلوگرم باید افزایش یابد.
  2. برای هضم بهتر و راحت از علوفه مرغوب استفاده شود.
  3. دادن مکمل چربی یا روغن به میزان 4.5 تا 9 کیلوگرم در جیره غذایی گاو باعث افزایش انرژی گاو و تولید شیر بیشتر خواهد شد.
  4. تا جایی که ممکن است برای هر گاو یک جایگاه راحت و فری استایل در نظر بگیرید.
  5. تهویه جایگاه دام کاملا مناسب باشد تا دام دچار گرما زدگی نشود.


– افزایش دفعات شیر دوشی گاو


معمولا گاوداران در زمینه دوشیدن شیر گاو طی دو مرحله با فاصله زمانی 10 تا 14 ، 8 تا 16 ساعت یا 9 تا 15 ساعت این کار را انجام می دهند که خود به نوعی در بحث افزایش شیر دهی تاثیر گذار می باشد . اما طبق تحقیقات در این زمینه با دوشیدن بیش از دو مرتبه شیر گاو می توانید به افزایش میزان شیر گاو بیشتری دست یابید . 

در بررسی سه گله در کالیفرنیا در سال ۱۹۸۶ مشخص شد دامداری هایی که ۳ بار در روز عمل دوشش را انجام می دادند گاوهای شکم یک ۴/۱۹% ، گاوهای شکم دو ۵/۱۳% ، گاوهای شکم سه7/11 % و گاوهای شکم چهار به بالا4/13 %شیر بیشتری نسبت به ۲ بار دوشش تولید کردند. در مطالعه دیگری که در کالیفرنیا انجام شد مشخص شد به دنبال افزایش تعداد دفعات دوشش، تولید در گاوهای شکم یک ۱۲% و تولید در کل دوره ۱۴% افزایش نشان داد.


– کیفیت جیره غذایی


در بحث کیفیت جیره غذایی اولین نکته قابل توجه استفاده از 55 درصد علوفه به همراه 45 درصد کنسانتره می باشد تا نیاز گاو شیرده به بحث تغذیه مناسب برطرف گردد . تغذیه گاو شیری با مکمل های معدنی و ویتامین ها و چربی خود مهم ترین عامل در بحث افزایش شیر گاومی باشد که از کیفیت بالا نیز برخوردار است که انرژی و املاح و ویتامین های مورد نیاز در بحث تغذیه را فراهم می آورد . هر چند مصرف خوراک با کیفیت و علوفه می تواند ویتامین های لازم برای سلامتی گاوها را تامین نماید اما در صورت کاهش کمیت یا کیفیت در این باب استفاده از کنسانتره گاو شیری  حاوی مکمل دینالک و امگا 3 شرکت UFAC  انگلستان  و پودر چربی پالمتیک اسید شرکت DUA KUDA  اندونزی که تامین کننده انرژی و اسیدهای چرب  مورد نیاز ومکمل های ویتامینی که تامین کننده انواع ویتامین های مورد نیاز… می باشد ، پیشنهاد می شود .


مکمل چربی گاو شیری


برای تهیه  مکمل چربی  گاو شیری برای افزایش شیر گاو  می توانید از مکمل چربی دینالک و امگا 3 تجاری محصول شرکت    UFAC  انگلستان  و پودر چربی پالمتیک اسید محصول شرکت DUA KUDA  اندونزی عرضه شده در شرکت رشد دانه خاوران  که با مجرب ترین کادر پاسخگوی سوالات تولید کنندگان و خریداران محترم هستند به صورت حضوری یا آنلاین اقدام به خرید نمایید . هم چنین ارتباط با مشاوره و پشتیبان در این فروشگاه در راستای کسب راهنمایی نیز در زمینه خرید مکمل چربی دینالک و امگا3 و پودر چربی برای خریداران نیز مهیا می باشد . 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.