استفاده از مکمل چربی در خوراک دام


صنعت دامپروری، صنعتی به شدت رقابت پذیر است. حاشیه سود پایین در این صنعت باعث می شود هر عاملی که بر بازده اثرگذار است، مورد بازبینی قرار گیرد. ارتباط روشنی بین تغذیه، سلامتی و بهره وری دام وجود دارد. با این حال بالانس تغذیه کارآسانی نیست. علاوه بر آن تغذیه کم و زیاد مواد مغذی باعث به خطر افتادن سلامت دام خواهد شد.

 تامین غذا به عنوان مهم ترین عامل حیات پس از آب و هوا، یکی از نگرانی‌های بشر از ابتدای خلقت تا بحال بوده است. با گسترش تمدن بشری و رشد علم، تغذیه هم جایگاه ویژه خود را یافته است. امروزه دانشمندان و محققان علم تغذیه در مراکز علمی و آزمایشگاه های مجهز جهت بالا بردن کیفیت غذای مصرفی، افزودن خواص مفید بیولوژیکی آن و کم کردن هزینه های تولید، تحقیقات زیادی انجام می دهند.گوشت، شیر، تخم مرغ و فرآورده‌های دامی مشتق شده ازآن ها، محصولات مهمی هستند که در تغذیه انسان نقش به سزایی دارند و بشر از ابتدای خلقت تا به حال همواره به‌ آن ها نیازمند بوده است. به منظور بهبود در میزان و کیفیت تولید این فرآورده ها، دانشمندان با کمک گرفتن از علم ژنتیک، اقدام به طراحی سیستم های به نژادی نموده اند. یکی از ملزومات نتیجه گیری در سیستم های به نژادی، فراهم نمودن تغذیه مناسب در دام و طیور و آبزیان است. بدین منظور ردپای مکمل های خوراک برای دام، طیور و آبزیان در کنار نهاده های اصلی، در این صنعت نمودار گردیده است.

مکمل های خوراک دام و طیور ترکیباتی هستند که به منظور رفع کمبود های غذایی و هضم و جذب بهتر ترکیبات جیره پایه، در جیره حیوانات استفاده می شوند

 به همین دلیل شرکت رشد دانه خاوران  اقدام به فراهم آوردن  مکمل های  پودر چربی با کیفیت نموده که رضایت مندی دامدارانی که از این مکمل خوراکی استفاده نموده اند را در پی داشته است.

 پودرچربی چیست؟

بخش زیادی از چربی ها در طبیعت به شکل تری گلیسیریدها موجود میباشند. در تری گلیسرید3 اسید چرب به گلیسرول متصل شده است. بنابراین، اکثر چربی ها از اسیدهای چرب تشکیل شده اند،

اسیدهای چرب زنجیرهای طولانی کربن (C) ، هیدروژن (H) و اتم اکسیژن (O) هستند. اسیدهای چرب مختلف دارای طول زنجیر متفاوتی هستند. تمام چربی ها از اسیدهای چرب تشکیل شده اند، که در درجه اول خصوصیات چربی را تعیین می کنند. این خصوصیات، مانند ارزش غذایی، جامد و مایع بودن در دمای اتاق می باشد. با دانستن نوع اسیدهای چرب می توان خصوصیات تغذیه ای مکمل چربی را بیان کرد.

مکمل های چربی یکی از اجزاء حیاتی جیره غذایی دام و طیور هستند. این مکمل ها بصورت دانه روغنی کنجاله، روغن هیدروژنه و پودر چربی مورد استفاده قرار میگیرند .پودرهای چربی که نمکهای کلسیمی اسید چرب هستند، دریک فرایند شیمیایی با استفاده از راکتورهای همزن دار تولید میشوند. روش مستقیم با استفاده از CaO در دما و فشار بالاصورت می گیرد.

برای تولید پودر چربی می توان از انواع چربی‌های گیاهی و حیوانی استفاده نمود.

انرژی متابولیسم چربی سه برابر غلات بوده و برخلاف غلات، چربی اتلاف انرژی ندارد.

اگر میزان اسید پالمتیک در پودر چربی بالا باشد ارزش غذایی آن بیشتر خواهد بود

پودر چربی درست مانند کربوهیدرات، پروتئین و انواع مواد مغذینوعی ماده مغذی است،. این یک قسمت اساسی از تغذیه روزانه است چربی ها از اسیدهای چرب ساخته شده اند که ممکن است اشباع یا اشباع نشده باشند. پیوند دوگانه باعث می شود که یک اسید چرب اشباع نشده باشد.

اسید چرب اشباع نشده

اسید چرب اشباع شده

دلیل استفاده از چربی ها در تغذیه دام

چربی ها یک ماده مغذی ضروری برای همه حیوانات و کلیدی در تغذیه حیوانات هستند، دام ها بدون آنها زنده نمی ماند. همچنین تعدادی چربی وجود دارد که مزایای اضافی خاصی را فراهم می کند که می تواند بهره وری را در گله افزایش دهد.

زمان مناسب استفاده از چربی و فراهم کردن چربی مناسب برای دامها می تواند فواید زیادی داشته باشد از جمله:

  1. تأمین انرژی کافی برای افزایش تولید شیر و نمره وضعیت بدن(BCS)
  2. بهبود باروری و آبستنی
  3. کاهش استرس گرمایی
  4. جلوگیری از بیماری های متابولیکی
  5. افزایش مصرف آب
  6. افزایش جذب چربی

چربی ماده مغذی مهمی است که از انواع عملکردهای بیولوژیکی پشتیبانی می کند. دام نمی تواند بدون آن به زندگی و ادامه مسیر ادامه دهد. با این حال برخی از مکمل های چربی ها تعدادی از مزایای بیشتری را ارائه می دهند، که می تواند باعث افزایش بهره وری در گله شود .

تامین انرژی بی رقیب: 8 برابر غلات یک نیروگاه انرژی است. بالاترین امتیاز چگالی انرژی را دارا می باشد. هیچ ترکیبی موثرتر از چربی برای کمبود انرژی نیست. این موضوع به این معناست که در هر زمان می توان از چربی تغذیه کرد . اما در زمان کمبود انرژی دام و یا برای جلوگیری از افت BCS اهمیت استفاده از آن بالاتر می رود. گاوهای شیری برای تولید شیر، باروری و بازدهی کلی نیاز به مکمل چربی در تغذیه دارد. برای مثال در گاوهای تازه زا به دلیل کاهش مصرف خوراک، تولید شیر با کمبود انرژی مواجه می شود. به همین علت دام از چربی های ذخیره بدن برای تامین انرژی استفاده می کند که نتیجه آن باعث کاهش BCS خواهد شد. چربی ها مکمل ایده آلی برای این دوره است. مکمل چربی بدون افزایش اسیدهای موجود در شکمبه باعث افزایش غلظت انرژی می شود.

بعضی از دامها دچار استرس گرمایی می شوند و هنگام هضم فیبر و نشاسته بالا گرمای بسیار زیادی تولید می‌کنند. در این حالت خوراکهای دانه‌ای (غلات) باعث کاهش میزان مصرف غذا می‌شوند که این امر نرخ رشد را کاهش می‌دهد.

بنابراین، با استفاده از پودر چربی، تأثیر این وضعیت در شرایط گرم و مرطوب کمتر می‌شود.

افزودن چربی به افزایش تراکم انرژی در جیره غذایی دام کمک می کند.این تراکم انرژی برای دامها و مخصوصا برای گاوهای شیرده در مراحل اولیه شیردهی اهمیت زیادی دارد.زیرا دامها در اولین ماه های شیردهی بر اثر تغذیه اندک ضعیف می شوند.در اوایل دوران شیردهی، گاو شیرده نمی‌تواند در هر وعده غذایی انرژی کافی را دریافت کند و در نتیجه تعادل منفی انرژی رخ می‌دهد.این تعادل منفی باعث سوزاندن چربی ذخیره‌شده بدن گاو شیرده‌شده و وزن را کاهش می دهد. چنانچه این حالت ادامه یابد، وضعیت سلامتی و قدرت باروری دام به خطر می‌افتد.

در نتیجه، اصلی‌ترین راه برای جبران تعادل منفی انرژی، افزایش تراکم انرژی جیره در هر وعده می‌باشد

استفاده از پودر چربی مناسب در زمان مناسب می تواند بیشترین بهره را از گاوهای شیری را در پی داشته باشد.

مکمل های چربی دینالک و امگا3  محصول شرکت UFAC انگلستان دارای تمام چربی های ضروری برای تغذیه دام می باشد و ثابت شده است که باعث افزایش بهره وری حیوانات می شود.

گاوهای شیری چقدر پودر چربی نیاز دارند؟

مانند هر رژیم غذایی خوراک دام ، تعادل رمز موفقیت است. با اکثر خوراک دام ها، چربی ها در شکمبه آزاد می شوند و می توانند باعث یک نرم شدگی با روغن شوند که فیبر موجود در شکمبه را پوشانده و از تجزیه باکتری های شکمبه جلوگیری می کندگاوهای شیری ممکن است بیش از ۶٪ چربی در ماده خشک نیاز داشته باشند تا وضعیت بدن و بهره وری آنها حفظ شود. با این حال ، مسئله در اینجا این است که تغذیه بالای ۳.۵٪ چربی در ماده خشک می تواند باعث ایجاد شرایط جدی در سلامتی، صدمه به شکمبه یا عملکرد هضم گله شود.

راه حل  این مسئله این است که،  چربی های محافظت شده از شکمبه را در خوراک دام خود بگنجانید.

مکمل های پودر چربی خوراکی و محافظت شده از شکمبه ای رشد دانه خاوران به شما این امکان را می دهد که بدون اثرات سو تغذیه بیش از حد چربی شکمبه، با خیال راحت مصرف چربی گله خود را افزایش دهید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.